Czy jak większość wielbicieli kawy masz swoją ulubioną filiżankę lub kubek i rytuały związane z piciem kawy? Na przykład budzisz się w sobotni poranek. Wyspana. Radosna. Na samą myśl o łyku ulubionej kawy, o pierwszych kroplach czarnego płynu na ustach i języku czujesz przypływ energii. Udajesz się do kuchni i rozpoczynasz swój rytuał. Bzyczenie młynka i szum gotującej się wody stanowią cudowne dopełnienie idealnego poranka. Parzysz ziarna sprawdzonym sposobem i przelewasz napój do ukochanego kubka. Wychylasz pierwszy łyk i… co to ma być? Na pewno nie to, czego się spodziewałaś! Tak nie smakuje kawa. Co się stało? Jakim cudem twoje ulubione ziarna tak szybko straciły smak i aromat?
Wrogowie smaku
Nawet najlepsza świeżo palona kawa o najintensywniejszym smaku ma śmiertelnych wrogów. Są nimi: powietrze, wilgoć, ciepło, światło i nasza ignorancjaJ, które tylko czekają, aby skarać skarby zamknięte w kawowych ziarnach. Nie pokonamy ich, ale możemy się przed nimi skutecznie bronić, dzięki taktyce zwanej…
Potęgą Przechowywania Kawy (PPK)
Zasady PPK są bardzo proste. Kawę przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Kropka. Oznacza to, że parapet odpada, szafka obok kuchenki odpada, przeźroczysty słoik lub pojemnik na kawę też odpadają! Najlepiej wykorzystaj jeden z poniższych sposobów, który znacznie wysłuży żywotność kawy:
1. Kup dedykowany kawom hermetyczny pojemnik, który skutecznie zabezpieczy ją przed światłem, wilgocią czy powietrzem.
2. Bądź kreatywna i zamknij zwykłe opakowanie gumową opaską i całość włóż do plastikowej torebki z suwakiem z możliwością wielokrotnego otwierania.
3. Zamów naszą kawą, którą wyślemy do ciebie w wysokiej jakości torebkach z jednokierunkowym zaworkiem, który pozwala ziarnom oddychać, tj. wypuszcza uwalniane przez nie CO2, ale nie wpuszcza powietrza z zewnątrz do środka. Nasze hermetyczne torebki wyposażone są w strunę, która pozwala na szczelne zamknięcie. Torebka również bardzo skutecznie chroni ukryte w niej ziarna przed słońcem.
A może w mrozie?
Niektórzy zalecają trzymanie ziaren w lodówce, ale jest to nieco kłopotliwe i przy niewłaściwym postępowaniu przyniesie więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze, kawa ma właściwości higroskopijne, więc jeśli w lodówce nie będzie przechowywana w hermetycznym pojemniku, to wchłonie zapachy i smaki od innych mieszkańców lodówki. Po drugie, zmiany temperatury z niskiej na pokojową powodują skraplanie, przez co bezpośrednio w pojemniku na kawę pojawia się jeden ze śmiertelnych wrogów — wilgoć. Jeśli z jakichś powodów upierasz się przy przechowywaniu kawy w lodówce, podziel ją na mniejsze porcje, które starczą na maksymalnie tydzień, dzięki czemu ograniczysz kondensację towarzyszącą każdorazowemu wyciąganiu i chowaniu ziaren.
Co jeszcze możesz zrobić
Kawa dość szybko traci smak i aromat, zwłaszcza po otwarciu oryginalnego opakowania, dlatego najlepiej kupować ziarna bezpośrednio po wypalaniu. Najlepszy smak uzyskamy w 3-4 dni po procesie palenia, gdy ziarna zdążą się nieco odgazować (uwolnią część CO2) i odpoczną. Żywotność kawy to około 3-4 tygodnie, dlatego najlepiej zamawiać niewielkie ilości ziaren, które starczą ci właśnie na taki okres.
Piękny, jesienny poranek. Przeciągasz się i nieśpiesznie drepczesz do kuchni. Parzysz kawę ulubionym sposobem i przelewasz napój do ukochanego kubka. Wychylasz pierwszy łyk i… zamiast pysznej i aromatycznej kawy dostałaś zwietrzały wywar! Znasz to?
Kliknij w link i poznaj 5 śmiertelnych wrogów kawy oraz dowiedz się, jak zachować świeżość ziaren na dłużej.