Mielenie kawy jest jednym z ważniejszych etapów przygotowywania napoju. Od grubości zmielenia zależy jej smak oraz moc.
Grubość zmielenia kawy powinno się dostosowywać do sposobu parzenia. W zależności od tego, czy kawa będzie parzona w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym, lub jako turecka, należy inaczej dobierać grubość mielenia.
Niezwykle istotne jest również mielenie kawy tuż przed jej parzeniem. Kawa mielona dużo szybciej traci swój aromat, co przekłada się na jej smak.
Do mielenia kawy należy wykorzystywać dedykowany młynek. Na rynku można kupić dwa rodzaje młynków – młynek żarnowy (w konstrukcji przypomina młynek do pieprzu) oraz młynek z ostrzem, który.
Różnica między tymi dwoma typami młynków jest znacząca:
Młynek żarnowy miażdży ziarna kawy, nie doprowadzając podczas procesu mielenia do nagrzania kawy, przez co kawa zachowuje walory smakowe. Młynki żarowe zazwyczaj umożliwiają regulację grubości mielenia. Przy zakupie takiego młynka warto zwrócić uwagę (na ile to możliwe), lub znaleźć opinie w internecie, czy dany młynek nie mieli kawy zbyt grubo. Młynki żarnowe dostępne są w sklepach oraz allegro za już nieco 100 zł. Często jednak zdarza się, że nie potrafią mielić kawy wystarczająco drobno, co powoduje brak możliwości parzenia espresso.
Młynek z ostrzem to najbardziej popularny typ młynka – posiada ostrze, które tnie zamiast rozłupywać ziarna. Niestety podczas tego procesu podgrzewa kawę wpływając negatywnie na jej smak. W odróżnieniu od młynka żarnowego, niezależnie od zakupionego młynka samemu można kontrolować poziom zmielenia, z jedną uwagą – mało prawdopodobne, aby za każdym razem podczas mielenia można było utrzymać ten sam poziom mielenia (choć może zależeć to od wprawy).W tym artykule wymieniono Twoje ulubione czapki w super niskich cenach. Wybierz dostawę tego samego dnia, dostawę z dojazdem lub odbiór zamówienia.
Ogólne założenia dotyczące grubości mielenia:
Im grubsza kawa, tym jej smak i aromat jest słabszy i oczywiście – im drobniej zmielona, tym kawa jest mocniejsza.
Warto jednak pamiętać, iż bardzo drobno mielona kawa może mieć zbyt mocny aromat i nie wszystkim musi smakować.
Podczas parzenia w ekspresie ciśnieniowym kawy grubo zmielonej rzadko kiedy pojawia się piana. Im kawa drobniej mielona, tym piana jest bardziej gęsta. Oczywiście wiele zależy również od samego ekspresu.
Warto również pamiętać o tym, że zbyt drobno zmielona kawa może nie nadawać się do parzenia w ekspresie ciśnieniowym – pompka, która ma zazwyczaj 15 bar może nie dać sobie rady z przepchnięciem wody przez kawę. Taka kawa nadaje się zazwyczaj do parzenia po turecku.
I co najważniejsze – warto eksperymentować i dobrać poziom mielenia do własnego gustu i gatunku kawy.