Efekt Wertera w świecie kawy! Czy picie ziaren bez kofeiny to już morderstwo? Udowodnimy Wam, że to nadal pyszny i wartościowy napój. A co najważniejsze, wielu z Was może nawet nie odczuć różnicy (co świadczy o wysokiej jakości ziaren).
Dawno, dawno, dawno…
Różne są historie dotyczące tego jak powstała kawa bezkofeinowa. Jedna z nich związana jest z niemieckim poetą Goethe, który miał problem z bezsennością, a przypadłość tę połączył z dużą ilością pitej przez siebie kawy. Poprosił Friedricha Runge – chemika, o zbadanie składu kawy, a gdy ten orzekł, że wpływ na dolegliwości ma kofeina, postanowił wyizolować ją z napoju. Pierwszym producentem, który opatentował przemysłową metodę usuwania kofeiny był Ludwig Roselius. Wykorzystywał on do procesu dekofeinizacji benzen.
Możemy głośno rzec, że kawa bezkofeinowa była wówczas niezdrowa, a wręcz szkodliwa dla organizmu.
Jednak tak samo jak z telefonu komórkowego wielkości „cegły” przeszliśmy do małych smartfonów, tak samo udoskonalono metody izolacji kofeiny.
Dziś wykorzystywane są jak najbardziej naturalne sposoby: od chemicznych rozpuszczalników, które przeszły testy żywieniowe, aż do najprostszych jak woda.
Dom kawy – Brazylia
W świecie kawy jedna z najlepszych, dzięki swojej neutralności oraz łagodności – mowa oczywiście o ziarnach z Brazylii. Jej zbalansowany smak ma wielu zwolenników: świetnie smakuje jako espresso, idealnie łączy się z mlekiem, a swoje wysokie miejsce znajdzie nawet na półkach osób, które uwielbiają alternatywne sposoby parzenia.
Na wysokości 800 – 1100 m n.p.m. rosną wisienki, które przetwarzane w naturalny sposób są bazą Brazylijskiej Kawy Bezkofeinowej od Manufaktury Kawy.
Jak się robi kawę bezkofeinową w Manufakturze Kawy?
Ziarna zostały pozbawione kofeiny poprzez zastosowanie drogiej i bardzo efektywnej metody CO2, wykorzystującej ciekły dwutlenek węgla. Jest on wtłaczany pod bardzo wysokim ciśnieniem do naczynia ekstrakcyjnego, w którym znajdują się nasączone wodą ziarna kawowca. CO2 staje się naturalnym rozpuszczalnikiem, dzięki któremu dochodzi do dekofeinizacji ziaren.
Kofeina łączy się z dwutlenkiem węgla, a następnie jest od niego oddzielana. Proces CO2 pozwala zachować substancje smakowe i aromatyczne zawarte w kawie. Dekofeinizacja – tą metodą należy do rzadkości. Brazylia bezkofeinowa odznacza się lekką kwasowością, słodkim smakiem i łagodnym aromatem. Wyczuwalne są w niej nuty nugatu, orzecha laskowego, migdałów i pomarańczy.
(bez)Sens kofeiny
Aby kawa otrzymała miano bezkofeinowej musi zostać z niej usunięte aż 97% kofeiny. Jednak nie zmienia to faktu, że nadal posiada ona wiele zalet. Znajdą się również tacy, którzy będą krzyczeć, że kawa bezkofeinowa jest zdrowa i niektórym może posłużyć jako lek.
Duża zawartość potasu, wpływa na pozytywne funkcjonowanie płynów ustrojowych oraz reguluje i podnosi ciśnienie. Powstały badania, na podstawie których stwierdza się, że kawa z małą ilością kofeiny może zapobiec zapaleniu stawów. Dla osób walczących z uporczywymi bólami głowy, każda filiżanka czarnego napoju będzie najlepszym antidotum na złagodzenie dolegliwości.
Kawa bezkofeinowa może być świetną alternatywą dla wszystkich mających problemy z bezsennością.
Młode mamy często zastanawiają się, czy po porodzie i podczas karmienia można pić kawę. Wiele kobiet często potrzebuje małego espresso, aby funkcjonować w dzień po ciężkiej nocy. Kawa bezkofeinowa może się okazać dla nich zbawieniem!
Jest to najlepsza opcja dla każdego, kto uwielbia smak kawy, a nie może spożywać dużej ilości kofeiny (małe przypomnienie – nawet w kawie bezkofeinowej jest śladowa ilość kofeiny 🙂)
Udowodniliśmy Wam, że kawa bez kofeiny to nadal świetny i wartościowy napój. Do stworzenia jej również wykorzystywane są ziarna Specialty, czyli te z najwyższej półki.
Niech nie ogarnia Was weltschmerz, bo kawa bezkofeinowa to najlepsze co mogło nas spotkać! Warto się o tym jak najszybciej przekonać. Może to ona stanie się teraz Waszą największą miłością.
My pokochaliśmy Brazylię bezkofeinową!
Zastanawiacie się gdzie można kupić tę kawę?
Źródła:
Frankowski M. i in., Kofeina w kawach i ekstraktach kofeinowych i odkofeinowanych dostępnych na polskim rynku, Bromatologia, Chemia, Toksykologia, 2008, 41, 1, 21-27; dostęp on-line
Jane V. Higdon & Balz Frei, Coffee and Health: A Review of Recent Human Research, Journal Critical Reviews in Food Science and Nutrition, Volume 46, 2006 – Issue 2, dostęp on-line
K Ramalakshmi, B Raghavan, Caffeine in Coffee: Its Removal. Why and How?, Journal Critical Reviews in Food Science and Nutrition Volume 39, 1999 – Issue 5, dostęp on-line
https://www.eden.pl/blog/kawa-bezkofeinowa-i-jej-wlasciwosci
https://kawa.pl/artykuly/kawa-bezkofeinowa-czy-warto-ja-pic/
https://mamotoja.pl/dieta-karmiacej-piersia-kawa-kofeina,karmienie-piersia-artykul,17940,r1p1.html