Co w kawie siedzi, czyli skład chemiczny kawy?
Zastanawiałaś się kiedyś co znajduje się w twojej ulubionej kawie? Poza „życiodajną” kofeiną oczywiście;-) Jako że kawa jest najpopularniejszą używką, po którą nie jeden z nas sięga nawet kilka razy dziennie, warto zastanowić się, jaki składniki odżywcze w niej znajdziemy. W dzisiejszym artykule śpieszymy z odpowiedzią, na to arcyciekawe pytanie!
Czym pachnie kawa?
Oczywiście zależy to od gatunku danej kawy. Ciekawostką jest jednak fakt, że kawa jest najbardziej aromatycznym produktem w naszej kuchni. W zależności od odmiany i jakości ziaren zawierają one aż 800-1000 różnych związków, które definiują jej smak i aromat. To właśnie m.in. w zależności od konfiguracji tych składników, poszczególne kawy mają tak różnorodny smak i aromat.
Kofeina
Po pierwsze i właściwie najważniejsze, w kawie znajdziemy wspomnianą wcześniej kofeinę. Arabica zawiera około 0,7-1,6% kofeiny, a robusta 1,7-4%. To właśnie kofeina odpowiada za stan naszego pobudzenia, a także za wyczuwalną w kawie goryczkę.
Witaminy i minerały
Może cię to zaskoczy, ale w kawie znajdują się zarówno witaminy, jak i minerały. Zarówno przed, jak i po procesie wypalania ziaren zawierają one kwas foliowy, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Wprawdzie pijąc nawet hektolitry kawy, nie zaspokoimy dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na te witaminy, ale możemy pocieszać się tym faktem, sięgając po kolejną małą czarną w ciągu ciężkiego dnia.
Minerały stanowią około 4% składu ziaren. Kawa zawiera przede wszystkim magnes, fosfor, wapń oraz potas. W dużo mniejszych ilościach występują w niej również żelazo, sód, nikiel, cynk, miedź, kobalt, chrom, fluor oraz jod.
Woda
W ziarnach kawy obecna jest również woda. Kawa niepoddana procesowi palenia powinna zawierać maksymalnie 13% wody. W innym przypadku uznawana za kawę słabej jakości. Natomiast ziarna po wypalaniu zawierają na ogół około 1% wody.
Kwasy organiczne, fenolowe i tłuszczowe
W wyniku palenia ziaren powstają w nich kwasy organiczne: kwas mlekowy, octowy, mrówkowy i glikolowy.
Z kolei zawartość kwasów fenolowych (polifenoli) zmniejsza się podczas wypalania. Surowa arabica zawiera około 6% polifenoli, a robusta 10%. Kawa zawiera najwięcej polifenoli takich jak kwas chlorogenowy (ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze), kawowy i ferulowy.
Kwasy tłuszczowe stanowią około 7-17% składu chemicznego kawy, a ich ilość zależy od metody parzenia kawy. Tłuszcze zatrzymują się na papierowym filtrze, a zaparzenie ziaren w wodzie o temperaturze poniżej 80°C sprawi, że pozostaną one w fusach. Z kolei drobniejsze zmielenie ziaren przed zaparzeniem uwolni do napoju więcej cząsteczek tłuszczowych. W kawie znajdziemy takie kwasy tłuszczowe jak kwas linolowy, palmitynowy, oleinowy, stearynowy, arachinowy, linolenowy i behenowy.
Białka i węglowodany
Kawa surowa, przed paleniem, zawiera białka i węglowodany. Tych pierwszych jest około 13%, ale ulegają one rozpadowi podczas wypalania ziaren.
W surowych ziarnach znajduje się około 40% cukrów, przede wszystkim w postaci sacharozy. Podczas palenia większość z nich rozpada się do postaci substancji cukrowych. Jednak podczas zaparzania kawy zostają one w fusach.
Skład chemiczny kawy jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć odmianę kawę i sposób parzenia idealnie dopasowany do własnego gustu. My jak zwykle zachęcamy cię do wypróbowania najróżniejszych kaw z różnych zakątków świata, które regularnie wypalamy specjalnie dla ciebie.