Słońcem opalane, czyli metody obróbki kawy
Zastanawiałaś się kiedyś, co dzieje się z kawą po tym, gdy nadejdzie czas zbiorów? Co muszą przejść ziarna, zanim trafią do twojego młynka? Dziś opowiemy o pierwszym etapie tej podróży, a zarazem o jednym z najważniejszych czynników, który w ogromnym stopniu wpływa na smak kawy. O czym mowa? O metodach obróbki kawy.
Na sucho, mokro czy miodowo?
Obróbka kawy to proces, który następuje bezpośrednio po tym, gdy wisienki kawowca, w których ukryte są ziarna, zostają zebrane. Aby dotrzeć do tych ziaren, należy usunąć miąższ wisienki i to właśnie ten proces nazywamy obróbką. Istnieje kilka metod obróbki kawy, w dzisiejszym artykule omówimy trzy z nich: na sucho, na mokro i metodę miodową.
Dry lub natural, czyli metoda na sucho
Metoda obróbki kawy na sucho jest najstarszym, a zarazem najprostszym sposobem pozyskiwania ziaren kawy, do którego nie wykorzystuje się wody.
Zebrane wisienki kawowca rozkłada się na betonie na pełnym słońcu, aż miąższ okalający ziarna stanie się na tyle kruchy, że zacznie sam odpadać. Następnie dalej suszymy ziarna, aż do pożądanego poziomu wilgotności.
Kawa po takich zabiegach charakteryzuje się intensywnym, mocno owocowym smakiem, dużym body i słodyczą oraz niską kwasowością.
Wet lub washed, czyli metoda na mokro
Metoda obróbki kawy na mokro jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż metoda na sucho, ponieważ wymaga transportu zebranych wisienek do młyna oraz użycia wody, która w niektórych regionach uprawy kawy jest na wagę złota.
W pierwszym etapie wisienki kawy trafiają do specjalnej maszyny (depulper), która mechanicznie zrywa miąższ z ziaren. Następnie ziarna trafiają do basenu fermentacyjnego, gdzie w procesie fermentacji usuwane są pozostałe resztki miąższu. Kolejnym etapem jest płukanie, które ma na celu usunięcie z ziaren brudu i zanieczyszczeń. Dopiero po tym następuje suszenie ziaren aż do momentu uzyskania około 11-14% wilgotności.
Kawa obrabiana na mokro ma delikatniejszy smak, ale bardziej intensywną kwasowość niż kawa po obróbce na sucho.
Honey lub pulped, czyli obróbka miodowa
Smakowicie brzmiąca obróbka miodowa łączy w sobie etapy dwóch poprzednich metod. Na początek miąższ zostaje mechanicznie zdarty z ziaren, jak to ma miejsce w metodzie na mokro. Następnie ziarna z resztkami miąższu wystawia się na słońce do wysuszenia do wilgotności około 11-12%. Schnące na betonie ziarna są posklejane i wyglądają jak oblane miodem i właśnie stad wzięła się nazwa tej metody.
Kawa po obróbce miodowej ma wysoką słodycz i bardzo owocowy smak. Charakteryzuje się delikatną, słodką kwasowością, a jej body jest większe niż w przypadku obróbki na mokro.