Myślisz, że o kawie wiesz już wszystko? Jesteśmy dumni, jeśli artykuły na naszym blogu przyczyniły się do tego! Mamy jednak dla ciebie solidną porcję lekkich i przyjemnych ciekawostek na temat kawy, o których do tej pory mogłeś nie mieć pojęcia. Zaczynamy!

Kwestia nazewnictwa

Nazwa „kawa” pochodzi od arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh”. Tłumacząc je na język polski, otrzymamy jakże trafne określenia „usuwający zmęczenie” lub „siła podnosząca”. Z kolei nazwa „cappuccino” wzięła się zakonu kapucynów, ponieważ przypomina kaptury brązowego habitu zakonników. Cappuccino w języku austriackim oznacza właśnie kapucyna.

Kto pije kawę?

Tylko trzy kraje (USA, Francja, Niemcy) spożywają ponad połowę, bo aż 65% całkowitej konsumpcji kawy na świecie. Warto także wiedzieć, że kawa stanowi drugi towar handlowy na całym świecie o wartości około 100 mld dolarów. Wyprzedza ją tylko inny produkt dostarczający energię – ropa naftowa. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że pod koniec XVII wieku w samej Anglii istniało ponad 3000 kawiarni!

Kawa a zdrowie

Często natykamy się sprzeczne informacje dotyczące wpływu kawy na nasze zdrowie. Wprawdzie wszystko zależy od ilości spożywanej przez nas kawy, jednak przeprowadzone badania, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, cukrzycę t. II, serce oraz, w przypadku mężczyzn, na złośliwego raka prostaty. Ponadto kawa zapobiega powstawaniu wolnych rodników oraz przyśpiesza przemianę materii. Zawarta w kawie kofeina zmniejsza wydzielanie histaminy, co zapobiega atakom alergii i zmniejsza skutki ich wystąpienia. Oczywiście z kawą nie należy przesadzać. Po około 100 filiżankach kawy poziom kofeiny w naszym organizmie może nas zabić.

Kawa rozpuszczalna

Za wynalezienie kawy rozpuszczalnej odpowiada… George Washington. Spokojnie, nie chodzi o byłego, amerykańskiego prezydenta, ale Belga o tym samym nazwisku, który wymyślił kawę rozpuszczalną w 1906 roku, gdy przybywał do Gwatemali. Niestety intensywny aromat kawy rozpuszczalnej jest sztuczny i nie ma nic wspólnego kawą rozpuszczalną. Proponujemy uczcić to kilkoma minutami ciszy przy filiżance kawy zaparzanej ze świeżo palonych ziaren z naszego sklepu.

Kawa mielona

Aż 75% kawy sprzedawanej w Polsce to kawa mielona! Mam nadzieję, że razem z nami pomożesz zmniejszyć te statystki, dzięki czemu dogonimy Wielką Brytanię, gdzie tylko 10% sprzedawanej kawy, to kawa mielona.

Kawowa prohibicja
Pamiętasz, jak w jednym z poprzednich punktów pisaliśmy, że w samej Anglii pod koniec XVII wieku było więcej niż 3000 kawiarni? Otóż nie spodobało się to ówczesnemu królowi Karolowi II, który nakazał ich zamknięcie. Kawiarniana prohibicja potrwała ledwie 11 dni, ponieważ sprzeciw Anglików był tak silny. Ciekawe skąd mieli na to energię…;-)
Wprawdzie prestiż Karola II bardzo ucierpiał w związku z całą tą sytuacją, ale sprawa z 1511 roku pokazuje, że mogło być znacznie gorzej. Wówczas gubernator Mekki, Kair Bey, zakazał spożywania kawy. W odpowiedzi sułtan skazał go na śmierć, a wyrok wykonano w miejscu, gdzie kawę uznawano za „błogosławioną”.

Kawa a kalorie

Teraz coś dla miłośników diety i liczenia kalorii!
Małe espresso – 5 kcal
Szklanka czarnej kawy – 7 kcal
Kawa z mlekiem – 20 kcal, ale americano z odtłuszczonym mlekiem to „tylko” 10 kcal
Cappuccino z czekoladowymi wiórkami – do 140 kcal
Mocna kawa z ekspresu z dużą ilością mleka – do 210 kcal
Mocna kawa z ekspresu z czekoladą i śmietaną – 400 kcal
Do tego dolicz cukier – jedna łyżeczka to około 40 kcal.

Kawa po irlandzku

Kawa z dodatkiem alkoholu była pierwotnie podawana Amerykanom podczas lotu z Irlandii. Jej zadaniem było rozgrzanie zmarzniętych obywateli USA.
Warto także wiedzieć, że zawarta w kawie kofeina neutralizuje działanie alkoholu, przez co możemy łatwo stracić rachubę, ile alkoholu wypiliśmy. Wówczas mocna głowa może nas doprowadzić do zatrucia alkoholowego.

Z tęsknoty za kawą…

Do czego może doprowadzić brak ukochanej kawy? Po pierwsze do rozwodu. Czy jesteś w stanie uwierzyć, że w starożytnej Arabii jedynym powodem, dla którego żona mogła zostawić męża, był fakt, że nie zapewniał jej on odpowiedniej ilości kawy?!
Brak kawy bardzo ciężko odbijał się również na żołnierzach w trakcie wolny secesyjnej. W akcie desperacji parzyli ziarna kukurydzy i słodkie ziemniaki.

Z kamerą wśród kawy

Czy ciebie też denerwuje to, że za każdym razem, gdy przychodzisz do pomieszczenia z ekspresem do kawy w swojej firmie, to napój nigdy nie jest gotowy? Wkurzało to także naukowców z Cambridge, którzy postanowili coś z tym zrobić. Postanowili skierować na ekspres kamerę, dzięki której mogli podglądać, czy kawa jest już gotowa. I tak oto powstała pierwsza na świecie kamera internetowa!

Kofeina dla pszczółek

Pszczoły to jedne z najpożyteczniejszych stworzeń na całym świecie. Odpowiadają za zapylanie roślin, dzięki czemu mogą się one rozmnażać. Naukowcy podejrzewają, że kofeina wyewoluowała w kawie, ponieważ oddziałuje na mózg tych owadów. Poprawia ich pamięć, co sprawiało, że z łatwością zapamiętywały lokalizacje drzewek kawowych.

Oznaczono: Ciekawostki