Jest obowiązkowym wyposażeniem każdej kawiarni, dumą każdego miłośnika kawy oraz baristy. Ekspres – urządzenie, któremu wiele osób przypisuje kluczową rolę wyjątkowego smaku tego gorącego napoju. Ekspresy do kawy znalazły swoje miejsce również w prywatnych kuchniach. Tak bardzo doceniono smak kawy w nich przyrządzanej, że producenci sprzętów RTV/AGD postanowili ułatwić do nich dostęp nie tylko właścicielom kawy. Oferta jest tak szeroka, że nie trudno o kawowy zawrót głowy.

Wysokiej jakości ziarna kawy same obronią się smakiem i aromatem. Jednak przyrządzenie napoju jest również bardzo istotne, dlatego decydując się na ekspres, warto wiedzieć, który z dostępnych w sklepach podkreśli wyjątkowość kawy. Tradycyjny przelewowy czy nowoczesny ciśnieniowy?

Ekspres dla niewymagających

Ekspres przelewowy znacznie wcześniej pojawił się w polskich domach. Jest prosty w obsłudze i pozwala przyrządzić naprawdę dobrą czarną kawę. Jest tańszy od ekspresy ciśnieniowego, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego urządzenia, odpowiedz sobie na pytanie – jaką kawę lubię i jak często ją piję. Jeżeli jest to klasyczne mocne espresso, a mleczne latte i cappuccino nie zachwycają Cię swoim smakiem, a także masz ograniczony budżet, ekspres przelewowy może się sprawdzić bardzo dobrze.

A w jaki sposób działa ekspres przelewowy? W papierowym filtrze umieszczamy zmieloną kawę. Po podgrzaniu wody, przelewa się ona przez filtr, a następnie skrapla do dzbanka. Tak powstaje czarny zastrzyk energii. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest to, że można przyrządzić przy ich pomocy większą ilość kawy. Niektóre są wyposażone w podgrzewane płyty, na których stoi dzbanek, kawa jest więc cały czas ciepła. A wady? Oczywiście ekspres nie mieli samodzielnie kawy. Jeżeli kupujesz tę w ziarnach, musisz dodatkowo zaopatrzyć się w młynek do kawy. Ponadto nie przygotuje dla Ciebie warstwowego latte, cappuccino z pianką, americano i podwójnego espresso. Po każdym użyciu konieczne jest jego dokładne umycie i opróżnienie filtru.

Kawa godna mistrzów

Jeżeli nie satysfakcjonuje Cię jedynie tradycyjna czarna kawa, lubisz eksperymentować z jej smakiem, uzupełniać o spienione mleko i co najważniejsze, cenisz sobie wyjątkowy głęboki smak świeżo zmielonych ziaren, to powinieneś bliżej przyjrzeć się ekspresom ciśnieniowym. Początkowo były one obecne jedynie w kawiarniach, jednak już od dłuższego czasu świetnie czują się na kuchennych blatach.

Jak powstaje kawa w ekspresie ciśnieniowym? Zimna woda transportowana jest przez wysokociśnieniową pompę do systemu podgrzewania. W momencie, kiedy temperatura osiąga 92 – 95 st. Celsjusza, woda przepływa przez drobne sito, w którym wcześniej umieszczono zmieloną kawę. Gotowe!

Ekspres ciśnieniowy dostępny jest w kilku wariantach. Jeżeli nie lubisz czekać na poranne pobudzenie, to odpowiednim rozwiązaniem jest ekspres automatyczny. Często wyposażony jest w dyszę do spieniania mleka, a więc rano możesz delektować się zarówno espresso, jak też latte. Ponadto niektóre modele posiadają wbudowany młynek do kawy. Urządzenie więc mieli ziarna, przygotowuje kawę i spienia mleko… ideał.

Innym rodzajem ekspresy ciśnieniowego jest ekspres kolbowy. Wraz z nim warto wyposażyć się w młynek do kawy, w ich przypadku nie możemy liczyć na tak kompleksową „obsługę”. Otrzymamy od niego espresso, a jeżeli posiada dyszę do spieniania mleka, to przy odrobinie chęci, samodzielnie przygotujemy delikatne kawy mleczne.

Ekspresy ciśnieniowe potrafią zdziałać naprawdę wiele. Różnią się ceną, która jest uzależniona od dodatkowych funkcji. Urządzenia mogą mieć system do spieniania i podgrzewania mleka, wbudowane pojemniki na mleko, młynki do kawy, funkcję podgrzewania filiżanek, system filtracji wody, a także programy, dzięki którym otrzymamy ulubiony rodzaj kawy bez najmniejszego wysiłku.

Ci, którzy dotychczas zachwycali się smakiem i aromatem kawy tylko w kawiarniach, mogą każdy dzień witać w jej towarzystwie. Pamiętaj, aby ekspres do kawy wybierać z uwzględnieniem własnych upodobań, częstotliwości picia kawy oraz oczywiście budżetu.

Oznaczono: Ciekawostki