Dla niektórych parzenie kawy to niemalże forma sztuki. Innym zależy przede wszystkim na potężnej dawce energii, która pozwoli im przetrwać kolejny dzień. Bez względu na to, do której grupy należysz, przyznasz, że poranek, w którym śpieszysz się do pracy, nie sprzyja delektowaniu się małą czarną. Pośpiech nie oznacza jednak, że musisz skazywać się na bezsmakową lurę. Wyeliminuj poniższe błędy i ciesz się wyjątkowym smakiem kawy, który doda ci sił i wprawi w pozytywny nastrój.

1. Niecierpliwość

Czasami rezygnujesz z parzenia porannej kawy, licząc na małą czarną w pracy. W ten sposób narażasz swoje kubki smakowe na kontakt ze zwietrzałą kawą rozpuszczalną, która smak i aromat zaczęła tracić już w kilka minut po otwarciu torebki.

Z drugiej strony, gdy decydujesz się wstać na tyle wcześnie, aby przyrządzić własną kawę, z niecierpliwością czekasz na zagotowanie się wody. Wydaje ci się, że rankiem twój czajnik jest wyjątkowo złośliwy i celowo wydłuża cały proces. Przyznaj się, jak często w pośpiechu sięgasz po czajnik i zalewasz ziarna zbyt zimną wodą? A przecież właściwa temperatura parzenia to niezwykle istotny krok, który pomaga przemienić się ziarnom kawy w bezcenny napój, który pobudzi twoje zmysły i pobudzi cię do życia. Tylko odpowiednia temperatura wody jest w stanie wydobyć z kawy pełny i głęboki smak i aromat.

Jeśli przed wypiciem pierwszej kawy nie masz cierpliwości do jej parzenia, przygotuj czajnik z wodą dzień wcześniej. Rano po prostu go włącz, oszczędzając czas i energię na uzupełnianie wody.

2. Zwietrzała mieszanka

W ciężkie poranki kusi cię opakowanie kawy rozpuszczalnej kupione 2 miesiące temu? Nie daj się! Jeśli marzysz nie tylko o dodatkowej energii, ale i wyjątkowych doznaniach smakowych i aromatycznych, postaw na świeżo palone ziarna mielone bezpośrednio przed parzeniem. To tylko kilka dodatkowych minut, dzięki którym efekty przejdą twoje największe oczekiwania.

3. Precyzja

Samo parzenie kawy nie jest trudne, ale zwłaszcza na początku wymaga twojej uwagi i precyzji. Pamiętaj, aby trzymać się ulubionych przepisów i stosuj odpowiednie proporcje wody i kawy, a także pilnuj czasu właściwego dla danego sposobu parzenia. W tym celu możesz skorzystać z cyfrowej wagi, ale równie dobrze sprawdzi się łyżeczka czy miarka. Początkowo zajmie ci to dodatkowe minuty (sekundy?), jednak z czasem dojdziesz do wprawy i odpowiednie proporcje zaczniesz dobierać automatycznie.

4. Mielenie

Jedynym sposobem na uzyskanie prawdziwego i oryginalnego smaku kawy jest użycie świeżo palonych ziaren, które zmielisz bezpośrednio przed parzeniem. Do tego celu warto zakupić odpowiedni młynek, najlepiej żarnowy, który pozwoli na zmielenie ziaren na grudki tej samej wielkości, które zaparzą się równomiernie. Jeśli posiadasz dobry młynek, a kawa ciągle nie jest idealna, poeksperymentuj z wielkością ziaren. W przypadku kawy słabej w smaku i kwaśnawej, następnym razem zmiel ziarna drobniej. Z kolei jeśli jest bardzo mocna i gorzkawa, spróbuj zaparzyć nieco większe ziarna.

Oznaczono: Ciekawostki