Jak zaparzyć kawę za pomocą dripa?

Tajemniczo brzmiący drip to nic innego jak manualna metoda parzenia kawy przelewowej. Jest to sposób na wyczarowanie przepysznego i aromatycznego napoju w domowym zaciszu.
Do przygotowania naparu nie potrzebujesz wyszukanego sprzętu za miliony monet – wystarczy już najprostszy dripper, czyli lejek, w którym umieszcza się filtr i zmieloną kawę oraz naczynie, do którego trafiać będzie gotowy eliksir. Przyda się też waga (na początek może być taka kuchenna), a dla bardziej wkręconych kawoszy polecamy używanie czajnika z tzw. gęsią szyjką, która pozwala na precyzyjne podawanie wody.
Możesz zaparzyć kawę bezpośrednio do ulubionego kubka, jednak jeśli chcesz podzielić się kawą, polecamy szklany dzbanek, tzw. serwer, który podobnie jak dripper występuje w różnych rozmiarach w zależności od liczby porcji kawy, jakiej potrzebujemy.

Świeżość ziaren i mielenie

Najlepszy smak kawy uzyskamy, jeśli do parzenia wykorzystamy kawę około dwóch tygodni od daty palenia. Pamiętaj, że kupując kawę w naszym e-sklepie masz gwarancję, że otrzymasz świeżo palone ziarna, które wypalane są dopiero po złożeniu zamówienia.
„To dlaczego powinienem czekać?” Ponieważ kawa wydziela dwutlenek węgla, a jego znaczna ilość znacząco hamuje proces parzenia, co finalnie przekłada się na płaski smak gotowej kawy.

Dużą rolę w parzeniu dripa odgrywa także stopień zmielenia kawy. Im drobniej zmielimy kawę, tym większa będzie powierzchnia kontaktu wody z kawą, co skutkować będzie mocniejszym naparem. Jednak więcej nie zawsze znaczy lepiej. W przypadku mielenia do przelewowych metod poleca się (w dużym uproszczeniu) stopień średnio drobny, czyli cząsteczki wielkości około kryształów cukru.
Z kolei zbyt grube mielenie sprawi, że opór będzie zbyt mały i woda przepłynie przez zmieloną kawę nie wypłukując do naparu wystarczającej ilości substancji.

Również to, czym kawa zostanie zmielona ma ogromny wpływ na jej późniejszą jakość. Najlepiej użyć w tym celu młynka żarnowego, który równomiernie „zetrze” kawę na wybraną przez nas wielkość, bez tworzenia pyłu. Doświadczonym wielbicielom małej czarnej nie musimy przypominać, że kawa powinna być świeżo zmielona bezpośrednio przed zaparzeniem, co pozwala na rozkoszowanie się pełnią aromatu.

Woda

Jakość wody, jaką wykorzystujemy do zaparzenia kawy to również kluczowy element wpływający na nasze doznania smakowe. Najlepiej jest do tego użyć przefiltrowanej kranówki lub wody źródlanej. Na ogół zawierają one optymalną ilość minerałów, które dodatkowo pobudzają smak kawy i dodają mu głębi. W chwili zetknięcia z kawą woda powinna mieć temperaturę około 90-96 stopni.

Aż w końcu… przejdźmy do rzeczy!

Zanim przystąpimy do parzenia kawy warto sprawdzić pojemność naczynia, aby uniknąć przelania. Trzymając się sprawdzonej zasady 6na100, na kubek o pojemności 300ml powinniśmy użyć około 18 gramów kawy. Jeśli jednak wolisz słabszą lub mocniejszą kawę – eksperymentuj śmiało!

Zaczynamy od przelania gorącą wodą samego filtra do kawy, dzięki czemu filtr lepiej ułoży się w dripperze, wygrzejemy serwer, a przygotowany napój nie będzie miał papierowych nut. (Pamiętaj, aby wylać tę wodę!)
Następnie wsypujemy zmieloną kawę do filtra i wlewamy około dwukrotność ilości kawy, czyli tyle wody, aby przykryć kawę. Czekamy około 30 sekund – teraz ziarna wstępnie nasiąkają uwalniając gaz.

Następnie dolewamy pierwszą porcję wody płynnymi, spiralnymi ruchami od środka na zewnątrz i czekamy aż spłynie. Ten etap powinniśmy powtórzyć około 2-3 razy. Całkowity czas parzenia wynosi około 3-4 minut. Jeśli będzie trwał dłużej, to znaczy, że zmieliliśmy ziarna zbyt drobno. I odwrotnie, jeśli zaparzanie trwało krócej, to znaczy, że były one za duże.

W momencie, gdy cała woda spłynie do kubka przepyszna, aromatyczna kawa jest gotowa. Jeśli chcesz w pełni poczuć całą paletę smaków, odczekaj aż kawa ostygnie do około 60 stopni.

Przykładowy przepis na dripa:

18g kawy, 300ml wody w temperaturze 94°C

START → wlać 50g
0:30 → wlać do 120g
0:50 → wlać do 180g
1:10 → wlać do 240g
1:30 → wlać do 300g
i czekać, aż skapną wszystkie smakowite krople.

Oznaczono: Parzenie kawy