Kawa to najpopularniejszy napój na świecie, każdy kraj ma swoją kawową historię. Pomimo że my Polacy również ją uwielbiamy i pijemy na co dzień, możemy być zaskoczeni, jak jest podawana i spożywana w innych krajach. Co kraj, to obyczaj, co kraj, to inna kawa.

Kultura picia kawy inspiruje do odkrywania jej nowych smaków i form. Podróżując po świecie, spotykamy się z różnymi połączeniami smakowymi, jak również z ciekawymi odsłonami tego aromatycznego napoju. W Polsce pije się ją w kubku lub w szklance w postaci „dużej czarnej”, niekiedy uzupełnionej mlekiem. A jak kultura picia kawy wygląda w innych zakątkach świata?

Kawa w słonecznej Italii

Jak kawa, to Włochy, Italia jest bezkonkurencyjnym mistrzem jej przyrządzania. Włosi traktują kawę z wielkim szacunkiem, a jej spożywanie za każdym razem jest prawdziwym rytuałem. Piją ją od rana do wieczora, najczęściej jest to popularne na całym świecie włoskie espresso. W menu kawiarni nie brakuje jednak latte macchiato i cappuccino. Wybierając cappuccino, musimy pamiętać, że Włosi piją ją tylko rano, o innych porach dnia nie wypada go pić nawet turystom.

Kawa na deser w Turcji

W Turcji kawy nie traktuje się jak energetyzującego napoju, który stawia nas rano na równe nogi. Tam to po prostu deser towarzyszący popołudniowym pogawędkom. Kawa po turecku musi być mocna, gorąca i słodka. Zawsze podawana jest z małym słodkim dodatkiem, co na pewno ucieszy największych łasuchów.

Café Cubano

Nieważne gdzie, nieważne kiedy, ale najważniejsze, z kim pije się kawę. Jest ona towarzyszem spotkań i rozmów. Kubańczycy dużo rozmawiają i przy tym piją dużo kawy, nie wyobrażają sobie popołudniowego spotkania ze znajomymi bez filiżanki czarnej kawy. Café Cubano przyrządzana jest z ziaren kawy jasno palonych o aromacie karmelu i czekolady. Odnajdziemy w niej dużą porcję słodkich nut. Kawa na Kubie smakuje jak kubańskie słońce – przyjemnie, konkretnie i mocno.

Amerykańscy kawowi rekordziści

Amerykanie każdego roku wypijają 146 filiżanek kawy i trudno jest im w tych zawodach dorównać, są po prostu bezkonkurencyjni. Nie uznają dnia bez kawy, musi się ona znaleźć w ich harmonogramie dnia. Jest ona jednak nieco inna niż ta, którą znają Polacy. Namiastkę amerykańskiej kawy otrzymamy w sieciówkach, które podbijają kawiarniany rynek na całym świecie. Jest to tak naprawdę słodki kawowy deser z dużą ilością bitej śmietany, karmelowych i czekoladowych syropów i kolorowych posypek.

„Mocna” kawa po irlandzku

To w Irlandii spotykają się dwa mocne smaki, dwa intensywne aromaty kawy i whiskey. Z takiego połączenia powstaje coraz bardziej popularne Irish Coffee. Swoje korzenie irlandzka kawa z alkoholem ma w latach 40. Rozgrzewali się nią amerykańscy turyści, jednak jej wyjątkowość pozwoliła przetrwać jej do dzisiaj. Oprócz kawy i irlandzkiej whiskey napój zawiera dużą ilość cukru i ozdobiony jest bitą śmietaną.

Polacy są coraz bardziej otwarci na inne kultury, co można zaobserwować w ich kawowych upodobaniach. Niektórzy są wierni klasyce i wybierają włoskie espresso, są jednak tacy, którzy kawę podobnie jak Amerykanie traktują jak słodki deser. Dobrej jakości kawa zawsze się obroni, niezależnie od tego, czy uzupełniamy ją o słodkie syropy, mleko i alkohol, czy też pijemy ją po prostu taką, jaką jest.

Oznaczono: Ciekawostki