Kawa ziarnista uznawana jest za najlepszy rodzaj kawy. Czy słusznie? Dlaczego warto wybrać kawę ziarnistą do samodzielnego mielenia zamiast kawy mielonej lub rozpuszczalnej? O tym piszemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest kawa ziarnista?

Kawa ziarnista to inaczej palone ziarna kawy, których odmierzoną porcję mielimy bezpośrednio przed zaparzaniem. Kawa ziarnista jest dzięki temu po prostu świeższa, a przez to do naszej filiżanki trafia wysokiej jakości napój o intensywnym smaku i aromacie, bogatym w subtelne nuty, charakterystyczne dla prawdziwych kaw z poszczególnych zakątków świata.

Jeśli nie kawa ziarnista to jaka?

Innym rodzajem kawy jest kawa mielona, czyli taka, której ziarna są palone i mielone bezpośrednio przez jej producenta. Choć przygotujemy ją szybciej, ponieważ odpada nam etap samodzielnego mielenia ziaren przed każdym parzeniem, to zapłacimy za to gorszym smakiem ulubionego napoju. Poza tym w przypadku kaw mielonych niejednokrotnie okazywało się, że w opakowaniu, poza kawą, mamy jeszcze wypełniacze, chociażby takie jak mielony groch czy inne składniki, które psują smak oryginalnej kawy. Poza tym pomimo zapewnień, że mamy do czynienia ze 100% Arabiką, często dostawaliśmy mieszankę kaw z dodatkiem Robusty.

Natomiast decydując się na kawę ziarnistą, dokładnie wiemy, co pijemy. W zamian za nieco wyższą cenę świeżo palonej kawy i kilka chwil poświęconych na jej mielenie przed zaparzeniem, zyskujemy gwarancję wysokiej jakości kawy i jej naturalnych walorów smakowych.

Zapewne nieraz słyszeliście również o kawie rozpuszczalnej, ale to określenie jest raczej nadużyciem. Kawa rozpuszczalna to nic innego niż wyciąg sporządzony na bazie kawy, który w dodatku posiada o połowę mniej kofeiny. W takim przypadku wygoda również zostaje okupiona niższą jakością przyrządzanego napoju.

Na co zwrócić uwagę kupując kawę ziarnistą?

Jedną z najważniejszych kwestii, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze kawy ziarnistej, jest data palenia ziaren. Najlepsze kawy zawsze posiadają na opakowaniu szczegółowe informacje takie jak: odmiana botaniczna, region i plantacja, z której pochodzą ziarna, wysokość, na jakiej uprawiane są kawowce, metoda obróbki zebranych owoców, profil smakowy kawy i stopień wypalenia ziaren. Wśród nich powinna znaleźć się również dokładną datę palenia ziaren. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybrana przez nas kawa jest świeżo palona, a po jej zaparzeniu będziemy mogli delektować się jej naturalnym smakiem.

Kolejną ważną sprawą jest region pochodzenia kawy ziarnistej, gdyż na smak i jakość uzyskiwanych ziaren wpływa w znacznym stopniu miejsce położenia plantacji. Chodzi tu o unikalne połączenie charakterystycznej dla danego regionu gleby, wysokości upraw oraz warunków atmosferycznych. Bez zagłębiania się w szczegóły możemy powiedzieć, że kawa z Afryki będzie miała owocowo-kwiatowy aromat o wyraźnej, naturalnej kwasowości, natomiast ziarna z Ameryki Środkowej i Południowej będą charakteryzowały się czekoladowo-orzechową nutą z domieszką karmelu.

Na koniec warto podkreślić, że świeżo palona kawa ziarnista smakuje najlepiej przez około kilka tygodni od wypalenia. Po tym czasie zacznie wietrzeć, czyli tracić swoją świeżość i walory smakowe. Z tego względu warto jednorazowo kupować mniejsze ilości kawy ziarnistej, tak aby starczyły na około miesiąc.

Oznaczono: O kawie