Kawa to jeden z najpopularniejszych produktów eksportowanych do niemal każdego kraju na świecie. Jako że jest to trzeci najczęściej spożywany napój – zaraz po wodzie oraz herbacie – popyt na ziarna tej rośliny sprawia, że kraje ją produkujące dostarczają nam niezmiennie jej ogromne ilości.

Szacuje się, że najczęściej pojawiającą się na rynku odmianą kawy jest arabika, jej udział to niemal 70%. Dla porównania – tańsza w produkcji i łatwiejsza w uprawie robusta ma jedynie 30%. Wypijamy miliardy kubków kawy rocznie.

Te kraje produkują najwięcej kawy

Największym producentem ziaren kawy pozostaje niezmiennie od 150 lat Brazylia. Jak pokazują wyliczenia International Coffee Organization – organizacji zajmującej się między innymi handlem tym produktem – jedynie w 2016 roku kraj ten wyprodukował 2 595 000 ton kawy. Jednym z powodów dominacji tego państwa na świecie jest fakt, że jego klimat oraz temperatura są idealne do hodowania tej rośliny.

Kolejny producent może być zaskoczeniem. Wietnam znany jest jako miejsce, w którym można wypić jeden z lepszych napojów kawowych, zawierający mleko skondensowane, ale jest również coraz bardziej liczącym się na świecie eksporterem. Warto wspomnieć, że eksport kawy stanowi poważny element wietnamskiej gospodarki, a jego udział nieustannie się zwiększa (dla porównania: 6 000 ton w 1975 roku i 1 650 000 ton w 2016).

Kawy z Kolumbii i Etiopii są bardzo dobrze znane amatorom tego napoju. Szczególnie te kolumbijskie był do niedawna drugimi najczęściej kupowanymi przez kawoszy. Ostatnio jednak uprawy tej kawy zmniejszają się, a winą za to obarcza się klimat panujący w tym kraju. Rosnące temperatury oraz opady atmosferyczne sprawiają, że warunki klimatyczne nie sprzyjają już uprawie. Na szczęście takie problemy omijają Etiopię, która eksportuje niemal 28% rocznej produkcji arabiki. Miejsce pracy przy jej produkcji znajduje niemal 15 milionów mieszkańców, a najbardziej znane rodzaje arabiki są prawnie chronione przez rząd.

Pomimo że Indonezja nie jest popularnym producentem kawy, fani robusty powinni zwrócić na nią uwagę. Kraj ten ma idealny klimat do uprawiania właśnie tej odmiany, a jego dodatkową zaletą jest doskonałe położenie geograficzne (blisko równika, wiele regionów górzystych). Kraj ten słynie przede wszystkim z uprawy kopi luwak, uznawanej za jedną z najdroższych odmian kawy na świecie.

W naszym zestawieniu nie sposób nie wspomnieć również o Indiach, Gwatemali, Hondurasie i Ugandzie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na pierwsze państwo, które dostarcza kawę o unikalnym aromacie przypraw. Powodem tego jest fakt, że ta roślina często uprawiana jest tuż obok kardamonu czy cynamonu.

Oznaczono: Ciekawostki