Uprawa kawy – wszystko o roślinie, z której pochodzi życiodajny napój

Uwielbiasz delektować się smakiem i aromatem ulubionej kawy? Lubisz poznawać jej nowe odmiany, pochodzące z różnych zakątków świata? Jeśli tak, to z pewnością pokochasz też nasz najnowszy artykuł, dzięki któremu bliżej poznasz korzenie tego cudownego napoju.

Chluba rodziny

Kawa należy do Rubiaceae, czyli jednej z największych rodzin botanicznych w królestwie roślin. Składa się na nią około 500 rodzajów i ponad 6500 gatunków roślin, w tym drzewa, krzewy oraz zioła. Wszystkie one rosną przede wszystkim w regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie. Z ekonomicznego punktu widzenia, to właśnie kawa, czyli Coffea, jest najważniejszym członkiem rodziny Rubiaceae.

Rodzaj Coffea składa się z około 25 głównych gatunków. Są to przede wszystkim rośliny drzewiaste i wiecznie zielone, które różnią się między sobą rozmiarem. Nasiona kawy mogą pochodzić zarówno z niewielkich krzewów, jak i wysokich na ponad 10 metrów drzew. Poszczególne gatunki różnią się również kolorem liści (od żółtawego do ciemnozielonego, z akcentami brązu lub fioletu), ich rozmiarem oraz kształtem.

Rośliny z rodzaju Coffea dają białe kwiaty oraz czerwone owoce, nazywane wiśniami. Każde z nich zawiera po dwa nasiona, czyli ziarna, z których po odpowiedniej obróbce, zaparzamy kawę.

Najpopularniejsze gatunki kawy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na rośliny z rodzaju Coffea składa się około 25 głównych gatunków, z czego najpopularniejsze są dwa: Coffea arabica (Arabica) i Coffea canephora (Robusta). Co ciekawe, kawę produkuje się również z dwóch innych gatunków Coffea liberica (Liberica) i Coffea dewevrei (Excelsa), ale na znacznie mniejszą skalę.

Szlachetna Arabica

Arabica stanowi ponad 60% światowej produkcji kawy na skalę komercyjną na całym świecie. Jest to podstawowy gatunek kawy uprawiany w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce Środkowej i Wschodniej, a także innych regionach, w których panują odpowiednie warunki.
Arabica najlepiej rośnie w cieniu, na wyższych wysokościach od 1000 do 2000 m n.p.m. Drzewa Arabici lubią regiony, w których roczne opady wynoszą średnio 1500–2000 milimetrów, a temperatury wahają się pomiędzy 15–24°C. Choć drzewa tolerują niższe temperatury, to nie znoszą mrozu.

Wytrzymała Robusta

Robusta stanowi prawie 40% komercyjnej produkcji kawy, czyli niemalże całą produkcję ziaren, które nie są Arabicą. Robusta uprawiana jest przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Zachodniej. Wiodącym producentem Robusty na świecie jest Wietnam, który ostatnio wyprzedził pod tym względem Brazylię.

Robusta lubi nieco inne warunki klimatyczne niż Arabica. Przede wszystkim Robusta rośnie na niższych wysokościach, od 0 do 700 m n.p.m. Preferuje wyższe temperatury (24–30°C) oraz opady deszczu dochodzące do 2000–3000 milimetrów.

Ziarna Robusty charakteryzują się bardziej gorzkim smakiem niż ziarna Arabici, a także zawierają o około 40-50% więcej kofeiny. Poza tym Robusta jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby, atakujące kawowce. Dodatkowo krzewy Robusty dają więcej ziaren niż drzewka Arabici.

Bez względu na to, czy należysz do fanów Arabici, czy Robusty, zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym znajdziesz wybór obu kaw z całego świata!

Oznaczono: O kawie